Duchod-z-Velke-Britanie-Anglie-kolik-jak-skontrolovat

Zkontrolujte si v 2024 svůj státní důchod z Velké Británie

Pracujete ve Velké Británii, nebo jste tam v minulosti pracovali? Pokud jste platili příspěvky národního pojištění (National Insurance Contributions), nebo je za vás ze mzdy odváděl zaměstnavatel, asi vás bude zajímat zda máte nárok na státní důchod z Velké Británie a kolik by to asi mohlo být.

Minimální státní důchod v Anglii

Státní důchodový systém Spojeného království má dvě hlavní složky: základní státní důchod a nový státní důchod.

Základní státní důchod

Plný základní státní důchod v Anglii je £156,20 GBP za týden.

  • Základní státní důchod byl paušální důchod, který závisel na vašich příspěvcích do národního pojištění. Plný základní státní důchod byl vypočten na základě vašich záznamů o příspěvcích národního pojištění. K tomu, abyste měli nárok na plný základní státní důchod, potřebujete určitý počet započtených let placení příspěvků do národního pojištění.
  • Pokud jste muž a narodili jste se v letech 1945 až 1951, obvykle potřebujete 30 započtených let a 44 kvalifikačních let pokud jste se narodili před rokem 1945. Pokud jste žena, potřebujete 30 započtených let pokud jste se narodili v letech 1950 až 1953 a 39 započtených let, pokud se narodili před rokem 1950.

Nový státní důchod

Plný nový státní důchod v Anglii je £203.85 za týden.

  • Nový státní důchod byl zaveden pro lidi, kteří dosáhli státní důchodový věk 6. dubna 2016, nebo později. Konkrétně to platí pro muže narozené 6. dubna 1951 nebo později a ženy narozené 6. dubna 1953 nebo později.
  • Stejně jako základní státní důchod závisí i nový státní důchod na příspěvcích do národního pojištění, ale počítá se jinak.

O kolik se v 2024 zvýší státní důchod v Anglii

V rámci garance trojitého zámku by se státní důchod v dubnu 2024 měl zvýšit o 8,5 %. Znamená to, že od dubna 2024:

  • Současný plný nový státní důchod, který je v současnosti £203,85 týdně, by se měl zvýšit na £221,20 týdně, nebo £11502 ročně.
  • Základní státní důchod, který je v současnosti £156,20 týdně, se zvýší na £169,50 týdně, nebo £8814 ročně.

Kolik let je třeba odpracovat na důchod v Anglii

Vaše záznamy sociálního (národního) pojištění musí prokazovat alespoň 10 započtených let (plných finančních období) placení příspěvků národního pojištění (National Insurance Contributions). Poměrnou část státního důchodu (částečný důchod) dostanete, pokud máte započteno od 10 do 34 let.

Váš záznam plateb národního pojištění zahrnuje příspěvky do národního pojištění, které platíte, když pracujete a příspěvky, které se vám připisují, když jste práce neschopný.

Kredity národního pojištění můžete získat například když žádáte o zaměstnanecký a podpůrný příspěvek (Employment and Support Allowance), nebo o příspěvek pro uchazeče o zaměstnání (Jobseeker’s Allowance), případně máte-li pečovatelské povinnosti. Váš záznam může zahrnovat i dobrovolné příspěvky, které můžete platit na pokrytí období, kdy jste nepracovali, nebo nedostávali kredity národního pojištění.

U nového státního důchodu k získání plné částky obvykle potřebujete 35 započtených let příspěvků do národního pojištění. Máte-li méně započtených let než je třeba na plný důchod, výše vašeho státního důchodu se úměrně sníží. Naopak, pokud máte více kvalifikačních let, může obdržet více než minimum.

Dá se zkontrolovat, zda mám na státní důchod z Anglie nárok?

Chcete si zkontrolovat zda máte nárok na státní důchod z Anglie, Skotska nebo Walesu? Dobrou zprávou je, že Daňový a celní úřad Velké Británie na internetu zpřístupnil záznamy o příspěvcích národního pojištění.

Na základě informací které o vás úřady Velké Británie mají (a pravděpodobně budete v šoku z toho kolik o vás vědí) si ověří vaši totožnost a dovolí vám nahlédnout do záznamů o vašich o příspěvcích národního pojištění ve Velké Británii.

Zkontrolujte záznamy příspěvků národního pojištění

Pokud jste měli zaměstnání, zjistíte kolik přesně během jednotlivých finančních období váš zaměstnavatel za vás do fondu národního pojištění přispíval… a zda vůbec za vás tyto píspěvky platil.

Je třeba tyto záznamy pečlivě zkontrolovat, zda tam něco nechybí a zda je vše správně zaznamenáno. Pokud jste ve Velké Británii měli živnost nebo firmu, příspěvky národního pojištění jste si platili sami a pravděpodobně máte potvrzení o zaplacení, případně výpisy z banky které placení příspěvků potvrzují.

Pokud je nemáte a potřebujete prokázat že jste během období kdy jste měli živnost, nebo firmu tyto příspěvky platili, na internetu dostupné záznamy Daňového a celního úřadu Vám určitě pomohou. Živnostníci a podnikatelé tam sice neuvidí kolik do sociálního fondu zaplatili, avšak podle záznamů bude zřetelné či platili během celého období.

Zkontrolujte zápočet let do starobního důchodu v UK

Internetové záznamy Daňového a celního úřadu jsou skvělou pomůckou zejména pro ty kteří chtějí požádat o potvrzení trvalého pobytu, rezidence, settled status, případně státního důchodu a potřebují prokázat, že během určitého období v UK pracovali a platili příspěvky národního pojištění.

Kromě záznamů o vašich příspěvcích tam najdete také předpokládaný odhad výše státního důchodu, který byste na základě vašich příspěvků a počtu započtených let mohli z Velké Británie v důchodovém věku dostávat.

Shrnutí: Výše státního důchodu ve Velké Británii

Abyste měli nárok na plný nový státní důchod ve výši £203.85 za týden, museli byste platit buď příspěvky národního pojištění, dobrovolné příspěvky národního pojištění, nebo dostávat kredity národního pojištění během období nezaměstnanosti, pracovní neschopnosti, nebo jako rodič či pečovatel, celkem alespoň 35 let.

K získání státního důchodu obvykle potřebujete mít záznamy o placení příspěvků národního pojištění alespoň po dobu 10 let (započtené roky). Poměrnou část státního důchodu (částečný důchod) dostanete, pokud máte započteno od 10 do 34 let.

Proto, abyste jednoho dne nezažili šok, je dobré si záznamy příspěvků národního pojištění čas od času zkontrolovat. Dozvíte se tam i od kdy a kolik budete z Anglie jako důchodce dostávat.

https://www.tax.service.gov.uk/check-your-state-pension/

Věci se neustále mění. Proto, i když je v našem zájmu poskytovat přesné a aktuální informace, je možné, že některé informace se od poslední aktualizace tohoto článku změnily. Proto vám doporučujeme si je prověřit na gov.uk, případně citizensadvice.org.uk