Získání britského občanství - Jak podat žádost o Britské občanství

Podmínky pro získání britského občanství

Existuje několik způsobů, jak se stát občanem Velké Británie, avšak tou nejběžnější cestou k získání britského občanství je takzvaná naturalizace ”naturalisation”.

O britské občanství můžete požádat, pokud ve Velké Británii žijete již alespoň 5 let a posledních 12 měsíců máte buď neomezené povolení k pobytu, settled status (neomezené povolení k pobytu na základě dohody Velké Británie s Evropskou Unií) ), nebo neomezené povolení vstoupit a přestěhovat se na území Velké Británie ze zahraničí (indefinite leave to enter the UK).

Pokud váš manžel, případně manželka je občanem Velké Británie, 12 měsíců čekat nemusíte.

Pro úspěšné vyřízení žádosti o britské občanství musíte splňovat následující podmínky:

 • mít alespoň 18 let a být svéprávnou osobou;
 • prokázat že jste ve Spojeném království byli přesně 5 let před dnem kdy Ministerstvo vnitra Velké Británie (Home Office) obdrží vaši žádost;
 • prokázat dostatečnou znalost anglického jazyka, případně velštiny, nebo skotské gaelštiny;
 • dokázat znalost britských reálií a úspěšně složit test zvaný “Life in the UK”;
 • plánovat nadále žít na území Velké Británie;
 • mít dobrý charakter, což víceméně znamená, že s vámi úřady neměly žádné vážné problémy, v rejstříku trestů nemáte zaznamenány žádné vážné, nebo v poslední době spáchané trestné činy, případně že jste se žádným způsobem nesnažili oklamat ministerstvo vnitra Velké Británie (Home Office) a za posledních 10 let jste nebyli zapojeni do žádných imigračních přestupků.

Pravidla se mírně liší u diplomatů, jejich zaměstnanců a členů domácnosti, stejně jako u členů hostujících ozbrojených sil, neboť ti jsou osvobozeni od imigrační kontroly.

Chcete-li získat britské občanství, neměli byste:

 • po dobu 5 let před podáním žádosti strávit více než 450 dní mimo Spojené království;
 • za posledních 12 měsíců strávit více než 90 dní mimo Spojené království;
 • porušit jakékoli imigrační zákony Velké Británie (například nezákonným pobytem v UK)

Je možné, že jste neomezené povolení k pobytu nebo vstup do Velké Británie ztratili, pokud jste byli mimo Spojené království:

 • kdykoli od jeho získání více než 2 roky (budete muset požádat o návratové vízum), případně více než 5 let, pokud máte status usazené osoby (settled status)

Jiné požadavky se vztahují na osoby, které mají manžela/manželku či partnera, který je britským občanem/občankou.

Osoby mladší 18 let – Podat žádost za dítě mladší 18 let můžete, ale pouze v případě, že splňují určitá kritéria. Děti nemusí dělat test „Life in the UK“.

Nesplňuji kritéria na britské občanství. Mohu požádat o výjimku?

Ministerstvo vnitra Velké Británie zváží či ve vašem případě existují výjimečné okolnosti, jako například že na začátku 5letého období jste nemohli žít ve Spojeném království ze zdravotních důvodů, případně cestovních omezení, nebo vám bylo řečeno abyste Velkou Británii během daných 5 let opustili, avšak toto rozhodnutí bylo později zrušeno.

Datum obdržení vaší žádosti Mnisterstvem vnitra Velké Británie bude záviset na tom, jak ji podáte. Pokud ji podáte online, přihláška bude přijata ve stejný den. Pokud žádost podáte poštou, bude to trvat déle.

Kolik stojí podání žádosti o britské občanství?

Podání žádosti o britské občanství (British citizenship) stojí £1,580.

Po podání žádosti budete požádáni, abyste si dohodli schůzku v servisním bodě UKVCAS (UK Visa a Citizenship Application Services) a poskytli své biometrické informace (vaše otisky prstů a fotografii).

Jak požádat o britské občanství?

Pokud splňujete výše uvedené podmínky, můžete podat žádost o britské občanství. Existují dva způsoby, jak požádat o britské občanství formou naturalizace. Můžete buď:

 • podat žádost sami vyplněním žádosti o britské občanství prostřednictvím internetu, nebo poštou. Vyřízení vaší žádosti poštou bude trvat podstatně déle než přes internet. Vyhněte se podávání žádostí poštou, zvláště pokud potřebujete dokumenty vrátit do určitého data.
 • podat žádost prostřednictvím zástupce (soukromá společnost, nebo jednotlivec který vám může pomoci s vaší žádostí a poradit vám). Pokud si zvolíte tuto cestu, zkontrolujte zda je váš poradce nebo zástupce zaregistrován na Úřadu komisaře pro imigrační služby (OISC). Můžete také využít některých právních zástupců, nebo advokátů, kteří nejsou registrováni v OISC. Právní zástupce nebo advokát musí být místo toho zaregistrován v jedné z následujících organizací:
  • General Council of the Bar
  • Law Society of England and Wales
  • Chartered Institute of Legal Executives
  • Faculty of Advocates
  • Law Society of Scotland
  • General Council of the Bar of Northern Ireland
  • Law Society of Northern Ireland

Musím se svou žádostí o britské občanství poslat osobní dokumenty?

Pokud svou žádost o britské občanství podáváte online, své osobní dokumenty nemusíte nikam posílat. Můžete buď přiložit kopie dokumentů přes internet, nebo si je nechat naskenovat během setkání na UKVCAS (UK Visa and Citizenship Application Services), když vám budou odebírat vaše biometrické informace.

Věci se neustále mění. Proto, i když je v našem zájmu poskytovat přesné a aktuální informace, je možné, že některé informace se od poslední aktualizace tohoto článku změnily. Proto vám doporučujeme si je prověřit na gov.uk, případně citizensadvice.org.uk