Zabierasz dziecko na wakacje w trakcie roku szkolnego

Zabierasz dziecko na wakacje w trakcie roku szkolnego?

Chcesz zabrać swoje dziecko na wakacje w trakcie roku szkolnego? Niedawno Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii zdecydował, czy rodzice mogą sami decydować o tym, że ich dziecko opuszcza szkołę. Zgodnie z obowiązującym prawem dziecko powinno mieć „regularne uczęszczanie” i cała sprawa opierała się na znaczeniu słowa „regularnie”.

Rodzicom w Wielkiej Brytanii grozi kara grzywny, a nawet więzienia, jeśli zabiorą dziecko ze szkoły bez pozwolenia

Rodzic, który stał się stroną w tym procesie, uważał, że oznacza to regularne uczęszczanie do szkoły, co oznacza, że ​​jeśli frekwencja dziecka w danym roku szkolnym jest wyższa niż 90%, rodzic może zabrać dziecko na wakacje nawet bez zgody szkoły. Jednak dużym zaskoczeniem był wyrok Sądu Najwyższego, który wydał przeciwko niemu orzeczenie, uznając, że oznacza to uczęszczanie do szkoły zgodnie z regulaminem szkoły.

Kiedy więc Twoje dziecko może opuścić szkołę?

  • Jeśli dziecko jest zbyt chore, aby iść do szkoły (nie dotyczy to przeziębienia, wysokiej temperatury, łagodnego bólu itp., czyli wszystkiego, co można złagodzić paracetamolem i ibuprofenem)
  • Jeśli szkoła wcześniej wyrazi na to zgodę

Jeśli dziecko nie przyjdzie do szkoły, szkoła powinna się z Tobą skontaktować.

Jeżeli jednak dziecko przez dłuższy czas nie może uczęszczać do szkoły ze względu na problemy zdrowotne, obowiązują inne zasady.

Chcesz zabrać swoje dziecko na wakacje w trakcie roku szkolnego?

Jeżeli tak, należy wcześniej poprosić dyrektora szkoły o zgodę. Dyrektor decyduje, na ile dni dziecko może być rozproszone. Zezwolenie może zostać wydane wyłącznie:

  • Jeśli złożysz wniosek wcześniej
  • W wyjątkowych okolicznościach

Jeżeli zabierzesz dziecko na wakacje bez zgody szkoły, to od szkoły i władz lokalnych będzie zależeć, jak się wobec Ciebie zachowają.

Rada miasta/miasta może ukarać Cię grzywną w wysokości 60 funtów, która wzrośnie do 120 funtów, jeśli nie zapłacisz jej w ciągu 28 dni.

Jeśli nie zapłacisz w ciągu 28 dni, mogą pozwać Cię do sądu. Tam możesz zostać ukarany grzywną do 2500 funtów, skazany na prace społeczne lub więzienie na okres do trzech miesięcy.

Sąd nałoży także obowiązek uczęszczania na kursy dla rodziców mające na celu poprawę frekwencji dziecka w szkole.

Zatem zabrać dziecko na wakacje w trakcie roku szkolnego?

Pomimo tego zagrożenia wielu rodziców często decyduje się na wyjazd na wakacje w trakcie roku szkolnego, a po powrocie płaci karę w wysokości 60 funtów. Główną przyczyną są w większości przypadków ceny biletów lotniczych, które w okresie wakacji szkolnych są znacznie wyższe, przez co nawet po zapłaceniu kary wakacje w roku szkolnym często kosztują znacznie mniej.

Jednak opinie na temat niedawnego orzeczenia Sądu Najwyższego są mieszane. Wielu osobom nie podoba się to, że z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole ich dziecko zmuszone jest do rezygnacji z prawa do decydowania (w sprawach oświaty, a często także innych) o losach swojego dziecka na rzecz szkoły i władz lokalnych. władze.

Nie pomaga w tym fakt, że zasada ta stosowana jest zazwyczaj jedynie w szkołach państwowych, zatem ci, których stać na posłanie dzieci do szkół prywatnych, nie muszą się jej trzymać.

Rzeczy ciągle się zmieniają. Dlatego też, chociaż w naszym interesie leży dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji, możliwe jest, że niektóre informacje uległy zmianie od czasu ostatniej aktualizacji tego artykułu. Dlatego zalecamy sprawdzenie ich pod adresem gov.uk, lub citizensadvice.org.uk