Získání britského občanství - Jak podat žádost o Britské občanství

Warunki uzyskania obywatelstwa brytyjskiego

Istnieje kilka sposobów na uzyskanie obywatelstwa Wielkiej Brytanii, jednak najczęstszym sposobem uzyskania obywatelstwa brytyjskiego jest tzw. naturalizacja.

O obywatelstwo brytyjskie możesz ubiegać się, jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii od co najmniej 5 lat i w ciągu ostatnich 12 miesięcy posiadałeś albo zezwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony, albo status osoby osiedlonej (zezwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony na podstawie umowy pomiędzy Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej) lub bezterminowe zezwolenie na wjazd i przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii z zagranicy (bezterminowe zezwolenie na wjazd do Wielkiej Brytanii).

Jeśli Twój mąż lub żona jest obywatelem Wielkiej Brytanii, nie musisz czekać 12 miesięcy.

Aby pomyślnie rozpatrzyć Twój wniosek o obywatelstwo brytyjskie, musisz spełnić następujące warunki:

 • mieć co najmniej 18 lat i być osobą fizyczną;
 • udowodnij, że przebywałeś w Wielkiej Brytanii dokładnie 5 lat przed dniem otrzymania przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Twojego wniosku;
 • wykazać się wystarczającą znajomością języka angielskiego, ewentualnie walijskiego lub szkockiego gaelickiego;
 • udowodnić znajomość brytyjskich realiów i pomyślnie zdać test „Życie w Wielkiej Brytanii”;
 • planują dalsze życie w Wielkiej Brytanii;
 • mieć dobry charakter, co mniej więcej oznacza, że ​​władze nie miały z tobą żadnych poważnych problemów, nie masz w rejestrze karnym żadnych poważnych lub niedawno popełnionych przestępstw lub że nie próbowałeś w żaden sposób oszukać Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i nie byłeś zamieszany w żadne przestępstwa imigracyjne w ciągu ostatnich 10 lat.

Zasady różnią się nieco w przypadku dyplomatów, ich personelu i domowników, a także członków wizytujących sił zbrojnych, ponieważ są oni zwolnieni z kontroli imigracyjnej.

Aby otrzymać obywatelstwo brytyjskie nie należy:

 • spędził ponad 450 dni poza Wielką Brytanią w ciągu 5 lat przed złożeniem wniosku;
 • spędzić ponad 90 dni poza Wielką Brytanią w ciągu ostatnich 12 miesięcy;
 • złamać jakiekolwiek brytyjskie prawo imigracyjne (na przykład przebywając nielegalnie w Wielkiej Brytanii)

Być może utraciłeś prawo do pobytu na czas nieokreślony lub wjazdu do Wielkiej Brytanii, jeśli przebywałeś poza granicami Wielkiej Brytanii:

 • w dowolnym momencie dłużej niż 2 lata od jej uzyskania (będziesz musiał ubiegać się o wizę powrotną) lub dłużej niż 5 lat jeśli posiadasz status osoby osiedlonej (status osoby osiedlonej)

Inne wymagania dotyczą osób, które mają współmałżonka lub partnera będącego obywatelem brytyjskim.

Osoby poniżej 18 roku życia – Można ubiegać się o dziecko, które nie ukończyło 18 lat, ale tylko wtedy, gdy spełnia określone kryteria. Dzieci nie muszą przystępować do testu „Life in the UK”.

Nie spełniam kryteriów obywatelstwa brytyjskiego. Czy mogę ubiegać się o zwolnienie?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozważy, czy w Twoim przypadku zachodzą wyjątkowe okoliczności, takie jak niemożność zamieszkania w Wielkiej Brytanii na początku 5-letniego okresu ze względów zdrowotnych lub ograniczenia w podróżowaniu lub nakazano Ci opuścić Wielką Brytanię w trakcie okres 5 lat, jednak decyzja ta została później uchylona.

Data otrzymania wniosku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii będzie zależeć od sposobu jego złożenia. Jeśli złożysz go online, wniosek zostanie przyjęty jeszcze tego samego dnia. Jeśli złożysz wniosek pocztą, zajmie to więcej czasu.

Ile kosztuje ubieganie się o obywatelstwo brytyjskie?

Ubieganie się o obywatelstwo brytyjskie kosztuje 1580 funtów.

Po złożeniu wniosku zostaniesz poproszony o umówienie się na spotkanie w UKVCAS (UK Visa and Citizenship Application Services) i podanie swoich danych biometrycznych (odcisków palców i zdjęcia).

Jak ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie?

Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie. Istnieją dwa sposoby ubiegania się o obywatelstwo brytyjskie poprzez naturalizację. Możesz albo:

 • złóż wniosek, wypełniając wniosek o obywatelstwo brytyjskie online lub pocztą. Rozpatrzenie wniosku drogą pocztową zajmie znacznie więcej czasu niż przez Internet. Unikaj przesyłania wniosków drogą pocztową, zwłaszcza jeśli musisz zwrócić dokumenty w określonym terminie.
 • złóż wniosek za pośrednictwem przedstawiciela (prywatnej firmy lub osoby, która może pomóc Ci w złożeniu wniosku i doradzić). Jeśli wybierzesz tę drogę, sprawdź, czy Twój doradca lub przedstawiciel jest zarejestrowany w Biurze Komisarza ds. Służb Imigracyjnych (OISC). Możesz także skorzystać z pomocy niektórych przedstawicieli prawnych lub adwokatów, którzy nie są zarejestrowani w OISC. Zamiast tego przedstawiciel prawny lub adwokat musi być zarejestrowany w jednej z następujących organizacji:
  • General Council of the Bar
  • Law Society of England and Wales
  • Chartered Institute of Legal Executives
  • Faculty of Advocates
  • Law Society of Scotland
  • General Council of the Bar of Northern Ireland
  • Law Society of Northern Ireland

Czy muszę przesyłać dokumenty osobiste wraz z wnioskiem o obywatelstwo brytyjskie?

Jeśli ubiegasz się o obywatelstwo brytyjskie online, nie musisz nigdzie wysyłać swoich dokumentów osobistych. Możesz załączyć kopie dokumentów online lub zlecić ich zeskanowanie podczas wizyty w UKVCAS (brytyjskie służby wizowe i obywatelskie), podczas których zostaną pobrane Twoje dane biometryczne.

Rzeczy ciągle się zmieniają. Dlatego też, chociaż w naszym interesie leży dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji, możliwe jest, że niektóre informacje uległy zmianie od czasu ostatniej aktualizacji tego artykułu. Dlatego zalecamy sprawdzenie ich pod adresem gov.uk, lub citizensadvice.org.uk