Čo robiť a nerobiť počas policajného výsluchu vo Veľkej Británii

Co robić, a czego nie robić podczas przesłuchania policyjnego w Wielkiej Brytanii

Komisariaty policji nie są miejscami, w których ludzie chcą przebywać dłużej, niż jest to absolutnie konieczne. Jednak najszybszy sposób przeprowadzenia działań niezbędnych do zwolnienia nie zawsze jest najlepszym sposobem. Chociaż każdy przypadek jest wyjątkowy, podczas naszego wieloletniego doświadczenia w tłumaczeniach ustnych odkryliśmy, że istnieją podstawowe zasady, których warto przestrzegać i które mogą Ci pomóc. Jakie są zatem zasady, a czego nie należy robić podczas przesłuchania przez policję w Wielkiej Brytanii?

Nie znasz przepisów, skonsultuj się z prawnikiem

Wyobraź sobie, że jesteś w podróży po nieznanym mieście i się zgubiłeś. Czy poprosisz o drogę miejscową osobę, która dobrze zna miasto, czy też pomachasz ręką i będziesz dalej wędrować samotnie po mieście?

Co zaskakujące, pomimo tego, że każda osoba przesłuchiwana przez policję w Wielkiej Brytanii ma prawo BEZPŁATNIE zasięgnąć porady niezależnego prawnika, wiele osób odmawia takiej możliwości. Dlaczego? Najczęściej podawanym powodem jest to, że mimo wszystko nie potrzebują prawnika. W sądzie zwykle przeklinają, ale czasu nie można cofnąć.

Przesłuchanie bez dowodów?

Policja nie potrzebuje dowodów, aby Cię aresztować i przesłuchiwać. Wystarczy podejrzenie popełnienia przestępstwa. Często starają się zdobyć dowody dopiero po aresztowaniu.

Ponieważ jednak policja nie może przetrzymywać Cię w areszcie przez czas nieokreślony, a gromadzenie dowodów nie zawsze jest prostym i szybkim procesem, często przesłuchuje podejrzanych, zanim będą mogli uzyskać materialne dowody. Dlaczego? Ponieważ mają do tego prawo i liczą, że się przyznasz. Nie poinformują Cię jednak, że nie mają wystarczających dowodów na Twoje formalne oskarżenie. Przed przesłuchaniem prawdopodobnie ujawniliby to Twojemu prawnikowi, który zaleciłby Ci, jak postępować podczas przesłuchania, ale jeśli odmówisz prawnikowi, to po prostu nie masz szczęścia.

Dlatego warto się nie spieszyć, wszystko przemyśleć i przede wszystkim zasięgnąć porady. Dlaczego nie, ale to nic nie kosztuje.

Rzeczy ciągle się zmieniają. Dlatego też, chociaż w naszym interesie leży dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji, możliwe jest, że niektóre informacje uległy zmianie od czasu ostatniej aktualizacji tego artykułu. Dlatego zalecamy sprawdzenie ich pod adresem gov.uk, lub citizensadvice.org.uk