Emerytura-w-Wielkiej-Brytanii-Brytyjska-emerytura-państwowa–jak-sprawdzić-swoją-emeryturę-z-Anglii

Sprawdź swoją emeryturę państwową w Wielkiej Brytanii w 2024 r

Czy pracujesz w Wielkiej Brytanii lub pracowałeś tam w przeszłości? Jeżeli opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne lub pracodawca potrącił je z Twojego wynagrodzenia, prawdopodobnie zainteresuje Cię, czy przysługuje Ci emerytura państwowa z Wielkiej Brytanii i jaka ona może być wysokość.

Minimalna emerytura państwowa w Anglii

Brytyjski państwowy system emerytalny składa się z dwóch głównych elementów: podstawowej emerytury państwowej i nowej emerytury państwowej.

Pełna podstawowa emerytura państwowa w Anglii wynosi 156,20 funtów tygodniowo.

  • Podstawowa emerytura państwowa była emeryturą ryczałtową uzależnioną od składek na ubezpieczenie społeczne. Pełna podstawowa emerytura państwowa została obliczona na podstawie danych o składkach na ubezpieczenie społeczne. Aby mieć prawo do pełnej podstawowej emerytury państwowej, należy przepracować określoną liczbę lat opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
  • Jeśli jesteś mężczyzną i urodziłeś się w latach 1945–1951, zazwyczaj potrzebujesz 30 lat kredytowych i 44 lata kwalifikujące, jeśli urodziłeś się przed 1945 r. Jeśli jesteś kobietą, potrzebujesz 30 lat kredytowych, jeśli urodziłeś się w latach 1950–1953 oraz 39 lat kredytowych lat, jeśli urodzili się przed 1950 rokiem.

Pełna nowa emerytura państwowa w Anglii wynosi 203,85 funtów tygodniowo.

  • Nowa emerytura państwowa została wprowadzona dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny 6 kwietnia 2016 r. lub później. W szczególności dotyczy to mężczyzn urodzonych 6 kwietnia 1951 r. lub później oraz kobiet urodzonych 6 kwietnia 1953 r. lub później.
  • Podobnie jak podstawowa emerytura państwowa, nowa emerytura państwowa zależy od składek na ubezpieczenie społeczne, ale jest obliczana w inny sposób.

O ile wzrośnie emerytura państwowa w Anglii w 2024 roku

W ramach gwarancji potrójnego zamka emerytura państwowa powinna wzrosnąć o 8,5% w kwietniu 2024 r. Oznacza to, że od kwietnia 2024 r.:

  • Obecna pełna nowa emerytura państwowa, która obecnie wynosi 203,85 funtów tygodniowo, powinna wzrosnąć do 221,20 funtów tygodniowo, czyli 11 502 funtów rocznie.
  • Podstawowa emerytura państwowa, która obecnie wynosi 156,20 funtów tygodniowo, wzrośnie do 169,50 funtów tygodniowo, czyli 8814 funtów rocznie.

Ile lat trzeba pracować, aby otrzymać emeryturę w Anglii?

Twoja dokumentacja dotycząca ubezpieczenia społecznego (krajowego) musi wykazywać co najmniej 10 uznawanych lat (pełnych okresów finansowych) składek na ubezpieczenie społeczne. Otrzymasz proporcjonalną część emerytury państwowej (emerytura częściowa), jeśli policzysz od 10 do 34 lat.

Twoja historia płatności na ubezpieczenie społeczne obejmuje składki na ubezpieczenie społeczne, które płacisz w czasie pracy oraz składki, które otrzymujesz, gdy jesteś niezdolny do pracy.

Kredyty na ubezpieczenie społeczne możesz uzyskać na przykład, gdy ubiegasz się o zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek dla osób poszukujących pracy lub jeśli pełnisz obowiązki opiekuńcze. Twoja ewidencja może również obejmować dobrowolne składki, które możesz opłacać w celu pokrycia okresów, w których nie pracowałeś lub nie otrzymywałeś kredytów z ubezpieczenia społecznego.

W przypadku nowej emerytury państwowej zazwyczaj potrzeba 35 lat uznawanych składek na ubezpieczenie społeczne, aby otrzymać pełną kwotę. Jeśli masz mniej zaliczonych lat, niż jest to wymagane do pełnej emerytury, kwota Twojej emerytury państwowej zostanie proporcjonalnie obniżona. I odwrotnie, jeśli masz więcej kwalifikujących się lat, możesz otrzymać więcej niż minimum.

Czy można sprawdzić, czy przysługuje mi emerytura państwowa z Anglii?

Chcesz sprawdzić czy przysługuje Ci emerytura państwowa z Anglii, Szkocji lub Walii? Dobra wiadomość jest taka, że ​​brytyjski HMRC udostępnił online dane dotyczące składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie informacji, jakie posiadają o Tobie władze Wielkiej Brytanii (a prawdopodobnie będziesz zszokowany tym, ile o Tobie wiedzą) zweryfikują Twoją tożsamość i umożliwią Ci wgląd w Twoją dokumentację dotyczącą składek na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii.

Sprawdź swoją dokumentację dotyczącą składek na ubezpieczenie społeczne

Jeśli miałeś pracę, dowiesz się dokładnie, ile Twój pracodawca wpłacał za Ciebie na fundusz ubezpieczeń społecznych w poszczególnych okresach rozliczeniowych… i czy w ogóle opłacał za Ciebie te składki.

Należy dokładnie sprawdzić te zapisy, aby sprawdzić, czy czegoś nie brakuje i czy wszystko jest zapisane prawidłowo. Jeśli miałeś działalność gospodarczą lub firmę w Wielkiej Brytanii, sam opłacałeś składki na ubezpieczenie społeczne i prawdopodobnie posiadasz rachunki za wpłaty lub wyciągi bankowe potwierdzające opłatę składek.

Jeżeli ich nie posiadasz, a musisz wykazać, że opłacałeś te składki w okresie prowadzenia działalności gospodarczej lub firmy, z pewnością pomogą Ci ewidencje Urzędu Skarbowo-Celnego dostępne w Internecie. Przedsiębiorcy i przedsiębiorcy nie zobaczą, ile wpłacili na fundusz socjalny, ale z ewidencji będzie wiadomo, czy wpłacili przez cały okres.

Sprawdź zaliczenie lat do emerytury w Wielkiej Brytanii

Internetowa ewidencja Urzędu Skarbowego i Celnego jest bardzo pomocna, zwłaszcza dla tych, którzy chcą ubiegać się o potwierdzenie stałego pobytu, pobytu, statusu osiedleńca lub emerytury państwowej i muszą udowodnić, że pracowali i opłacali składki na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii przez pewien okres czasu.

Oprócz ewidencji składek znajdziesz tam również szacunkową kwotę emerytury państwowej, jaką możesz otrzymać od Wielkiej Brytanii w wieku emerytalnym, na podstawie składek i przepracowanych lat.

Streszczenie: Wysokość emerytury państwowej w Wielkiej Brytanii

Aby być uprawnionym do pełnej nowej emerytury państwowej w wysokości 203,85 funtów tygodniowo, musiałbyś opłacać składki na ubezpieczenie społeczne, dobrowolne składki na ubezpieczenie społeczne lub otrzymywać kredyty z ubezpieczenia społecznego, będąc bezrobotnym, niezdolnym do pracy lub jako rodzic lub opiekun, łącznie co najmniej 35 lat.

Aby otrzymać emeryturę państwową, zazwyczaj musisz posiadać historię opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez co najmniej 10 lat (lata liczone). Otrzymasz proporcjonalną część emerytury państwowej (emerytura częściowa), jeśli policzysz od 10 do 34 lat.

Dlatego też, aby pewnego dnia uniknąć szoku, dobrze jest od czasu do czasu sprawdzać historię składek na ubezpieczenie społeczne. Tam też dowiesz się kiedy i ile będziesz otrzymywać z Anglii jako emeryt.

https://www.tax.service.gov.uk/check-your-state-pension/

Rzeczy ciągle się zmieniają. Dlatego też, chociaż w naszym interesie leży dostarczanie dokładnych i aktualnych informacji, możliwe jest, że niektóre informacje uległy zmianie od czasu ostatniej aktualizacji tego artykułu. Dlatego zalecamy sprawdzenie ich pod adresem gov.uk, lub citizensadvice.org.uk