statny-dochodok-z-velkej-britanie-uk-ako-skontrolovat

Pracujete vo Veľkej Británii, alebo ste tam v minulosti pracovali?  Pokiaľ ste platili príspevky národného poistenia (National Insurance Contributions), alebo ich za Vás zo mzdy odvádzal zamestnávateľ, asi Vás bude zaujímať či máte nárok na štátny dôchodok z Veľkej Británie a koľko by to asi mohlo byť. Dobrou správou je, že Daňový a colný úrad Veľkej Británie na internete sprístupnil záznamy o príspevkoch národného poistenia.

Štátny dôchodok z Veľkej Británie, UK dôchodok

Na základe informácií ktoré o Vás úrady Veľkej Británie majú (a pravdepodobne budete v šoku z toho koľko o Vás vedia) si overia Vašu totožnosť a dovolia Vám nahliadnuť do záznamov o Vašich o príspevkoch národného poistenia vo Veľkej Británii. Ak ste boli zamestnaný, zistíte koľko presne počas jednotlivých finančných období Váš zamestnávateľ za Vás do fondu národného poistenia prispieval … a či vôbec za Vás tieto píspevky platil.

Je potrebné tieto záznamy pozorne skontrolovať, či tam niečo nechýba a či je všetko správne zaznamenané. Pokiaľ ste vo Veľkej Británii mali živnosť, alebo firmu, príspevky národného poistenia ste si platili sami a pravdepodobne máte potvrdenia o zaplatení, prípadne výpisy z banky ktoré platenie príspevkov potvrdzujú.

Ak ich nemáte a potrebujete preukázať že ste počas obdobia keď ste mali živnosť, alebo firmu tieto príspevky platili, na internete dostupné záznamy Daňového a colného úradu Vám určite pomôžu. Živnostníci a podnikatelia tam síce neuvidia koľko do sociálneho fondu zaplatili, avšak podľa záznamov bude zreteľné či platili počas celého obdobia.
Tieto internetevé záznamy sú skvelou pomôckou najmä pre tých ktorí chcú požiadať o potvrdenie o trvalom pobyte, alebo rezidencii (Residency card) a potrebujú preukázať že počas posledných piatich, alebo viac rokov pracovali a platili príspevky národného poistenia. Okrem záznamov o Vašich príspevkoch, tam nájdete aj predpokladaný odhad výšky štátneho dôchodku, ktorý by ste na základe Vašich príspevkov mohli z Veľkej Británie v dôchodkovom veku dostávať.

Ako skontrolovať nárok na štátny dôchodok z Veľkej Británie 

 Na to aby ste mali nárok na plný štátny dôchodok vo výške £119.30 na týždeň, museli by ste platiť buď príspevky národného poistenia, dobrovoľné príspevky národného poistenia, alebo dostávať kredity národného poistenia (počas obdobia nezamestnanosti, práceneschopnosti, alebo ako rodič, či opatrovateľ) spolu aspoň 30 rokov.

Ak je tých rokov, tak výška Vášho dôchodku bude prepočítaná podľa toho koľko ste prispeli a teda bude nižšia. Údajne mnimálny počet rokov na to aby ste mali nárok na štátny dôchodok vo Veľkej Británii je “zvyčajne” 10 rokov platenia príspevkov národného poistenia.
Pokiaľ chcete nájsť viac informácií o štátnom dôchodku vo Veľkej Británii, nájdete ich na www.gov.uk

Zaujímavý článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi.

Späť na NOVINKY a ČLÁNKY 

©2022 Vera Keves & CO - Czech & Slovak Translation and Interpreting Services | Terms and ConditionsPrivacy Policy| Contact

Log in with your credentials

Forgot your details?