Zobrať dieťa na dovolenku počas školského roka?

Rodičom v UK hrozí pokuta a dokonca aj väzenie ak bez súhlasu zoberú dieťa zo školy

Chcete zobrať dieťa na dovolenku počas školského roka? Nedávno najvyšší súd Veľkej Británie rozhodoval o tom, či rodičia môžu sami rozhodnúť, že ich dieťa vymešká školu. Podľa platných zákonov by dieťa malo mať “regular attendance” a presne na význame slova “regular” stál a padal celý prípad.

Rodič ktorý sa stal účastníkom tohto súdneho sporu veril tomu, že sa tým myslí pravidelná dochádzka, teda že ak je dochádzka dieťaťa v danom školskom roku vyššia než 90%, rodič môže zobrať svoje dieťa na dovolenku i bez povolenia školy. Veľké prekvapenie však nastalo keď najvyšší súd rozhodol v jeho neprospech s odôvodnením, že sa tým myslí dochádzka v súlade s pravidlami školy.

Kedy teda môže Vaše dieťa vymeškať školu?

  • Ak je dieťa príliš choré na to aby mohlo ísť do školy (nevzťahuje sa to na bežné prechladnutie, zvýšenú teplotu, miernu bolesť a podobne. Teda čokoľvek, čo môže byť zmiernené paracetamolom a ibuprofenom)
  • Ak Vám škola dopredu udelí povolenie

Ak dieťa nepríde do školy, škola by Vás mala kontaktovať.

Iné pravidlá však platia pokiaľ dieťa nemôže z dôvodu zdravotných problémov do školy chodiť dlhodobo .

Chcete zobrať dieťa na dovolenku počas školského roka?

Ak áno, mali by ste už dopredu požiadať riaditeľa školy o udelenie povolenia. Riaditeľ rozhodne o tom, koľko dní môže dieťa vymešať. Povolenie môže byť udelené len:

  • Ak dopredu podáte žiadosť
  • Za výnimočných okolností
kurz-anglictiny-pre-rodicov

Pokiaľ zoberiete dieťa na dovolenku bez povolenia školy, bude závisieť od školy a miestných úradov, ako sa voči Vám zachovajú.

Obecný/mestský úrad Vám môže udeliť pokutu vo výške £60, ktorá sa zvýši na £120, pokiaľ ju nezaplatíte do 28 dní.

Ak nezaplatíte ani do 28 dní, môžu Vás stíhať na súde. Tam Vám môže byť udelená pokuta do výšky £2,500, trest v komunite, alebo trest odňatia slobody až na dobu troch mesiacov.

Súd taktiež udelí povinnosť navštevovať rodičovské kurzy zamerané na zlepšenie školskej dochádzky Vášho dieťaťa.

Zobrať teda dieťa na dovolenku počas školského roka?

I napriek tejto hrozbe sa mnohí rodičia často rozhodnú ísť na dovolenku počas školského roka a po návrate zaplatiť pokutu £60.  Hlavným dôvodom sú vo väčšine prípadov ceny leteniek, ktoré sú počas školských prázdnin omnoho vyššie, a teda i po zaplatení pokuty ich dovolenka počas školského roka často stojí omnoho menej.

Avšak názory na nedávne rozhodnutie najvyššieho súdu sú rôzne. Mnohým sa nepáči to, že vo chvíli keď ich dieťa začne chodiť do školy, sú prinútení vzdať sa v prospech školy a miestnych úradov práva rozhodovať (v otázkach vzdelávania a často i v iných veciach) o osude svojho dieťaťa. Nepomáha tomu ani skutočnosť, že toto pravidlo je uplatňované zvyčajne len v štátnych školách, a teda tí ktorí si môžu dovoliť poslať svoje deti na súkromné školy, toto pravidlo dodržiavať nemusia.

Zaujímavý článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Späť na NOVINKY a ČLÁNKY