Kde v UK požiadať o apostilu, overenie rodného listu a dokumentov

Ak sa Vám vo Veľkej Británii narodilo dieťa, alebo ste tu mali svadbu a chcete to oznámiť úradom na Slovensku, budete potrebovať požiadať o apostilu, teda o úradné overenie dokumentu vydaného vo Veľkej Británii. Preto je dobré vedieť kde v UK požiadať o apostilu, overenie rodného listu a dokumentov.

Nieje zložité nájsť spoločnosti ktoré ponúkajú vybavenie apostily, overenie rodného listu a iných dokumentov. Dôležité je však skontrolovať koľko si za to budú účtovať. I napriek tomu že mnohé spoločnosti ponúkajú vystavenie apostyly, často sú len sprostredkovateľmi a nie jej vystavovateľmi. Za vybavenie apostily potom často zákazníkom účtujú neúmerne vysoké poplatky.

Kde v UK požiadať o apostilu, overenie rodného listu a dokumentov

Nieje nutné komukoľvek platiť za sprostredkovanie vystavenia apostyly. Môžete si o to požiadať sami na štátnom úrade ktorý sa volá Legalisation Office. Pokiaľ chcete nájsť viac informácií o tomto úrade, nájdete ich na stránke gov.uk.

Stiahnite si odtiaľ jednoduchý formulár ktorý vypíšte, zaplaťte tam poplatok £30, vytlačte potvrdenie o zaplatení poplatku ktoré sa tam zobrazí a pošlite ten dokument s vyplneným formulárom a potvrdením o zaplatení poštou na adresu ktorá tam je uvedená.

kurz-anglictiny-pre-rodicov

Je možné priplatiť si tam poplatok za doručenie kurierom, no ak ak žijete vo Veľkej Británii a myslíte že to je zbytočné, môžete tam priložiť obálku veľkosti A4 so spätnou adresou napísanou na obálke. Na spätnú obálku podľa potreby a podľa veľkosti zásielky nalepte poštové známky a oni Vám to potom v tej obálke pošlú poštou na adresu ktorú tam napíšete.

Skontrolujú Váš dokument, včítane podpisu, pečiatky, alebo pečate. Úradné overenie dokumentu  potvrdia tým že k nemu priložia oficiálny certifikát s pečiatkou (apostilu). Nemalo by to trvať dlho. Tvrdia že zvyčajne žiadosti vybavujú behom dvoch pracovných dní, no počas rušných období ako leto a veľkonočné sviatky  to údajne môže trvať aj desať dní.

Neoverujú však dokumenty ktoré neboli vydané vo Veľkej Británii.

Čo budete potrebovať 

Na vybavenie apostily, teda na úradné overenie rodného listu a iných dokumentov prostredníctvom tejto služby budete potrebovať:

  • Dokumenty ktoré chcete nechať overiť
  • Kreditnú, alebo debetnú kartu na zaplatenie
  • Adresu na ktorú chcete aby Vám zaslali overené dokumenty
  • Prístup k tlačiarni

Zaujímavý článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Späť na NOVINKY a ČLÁNKY