Prečo sa oplatí v UK požiadať o permanentnú kartu rezidenta - Permanent Residence Card

Po tom ako Briti v referende odhlasovali Brexit, Slováci, Češi, rovnako ako ostatní občania Európskej Únie sa dostali do neistej pozície. Názory na to ako sa situácia bude vyvíjať sú rôzne. Preto sa zdá byť rozumné požiadať o potvrdenie o trvalom pobyte vo Veľkej Británii. Nikto predsa nechce aby mu nejaký horlivý pracovník imigračného oddelenia v prípade zmeny pravidiel pri návrate do Veľkej Británie nečakane odmietol vstup do UK. Preto si myslíme že v tejto neistej dobe sa oplatí v UK požiadať o permanentnú kartu rezidenta – Permanent Residence Card.

 Začnem s varovaním (aby ste už dopredu vedeli do čoho sa púšťate)

Či už je to spravené zámerne (na odradenie potenciálnych záujemcov?), alebo nezámerne, proces žiadania o túto kartičku je neuveriteľne zdĺhavý a komplikovaný. Nechceme Vás od toho odádzať, no bude lepšie ak sa už vopred pripravíte na to, že pravdepodobne okrem množstva času ktoré strávite hľadaním starých dokumentov, potvrdení a vypĺňaním formuláru budete na absolvovanie tohto procesu potrebovať hlavne pevné nervy. Nedávno totiž bolo zverejnené že až 28 percent žiadostí občanov EU o permanentnú kartu rezidenta je z rôznych dôvodov zamietnutých!

Prečo teda v UK požiadať o permanentnú kartu rezidenta – Permanent Residence Card?

Prostredníctvom tejto malej kartičky budete môcť potvrdiť že máte právo žiť vo Veľkej Británii permanentne, teda navždy!!! A teda bude pre Vás podstatne jednoduchšie preukázať to, že v UK dlhodobo žijete a žiť môžete, pokiaľ by sa v budúcnosti pravidlá pri vstupe do UK pre občanov Európskej Únie nečakane zmenili.

Ako dlho platí permanentná karta rezidenta?

Udelením permanentnej karty rezidenta získate potvrdenie o práve žiť vo Veľkej Británii na trvalo. Toto právo nieje časovo obmedzené, avšak pokiaľ by ste strávili obdobie dlhšie než dva roky mimo Veľkej Británie, mohli by ste toto právo stratiť. V určitých prípadoch o to síce potom môžete znovu požiadať, no nieje zaručené že Vám bude automaticky znovu udelené. Rovnako ho môžete stratiť ak by ste boli z UK deportovaný.

Ako vo Veľkej Británii požiadať o permanentnú kartu rezidenta.

Zaujímavý článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Späť na NOVINKY a ČLÁNKY

©2020 Vera Keves & CO - Czech & Slovak Translation and Interpreting Services | Terms and ConditionsPrivacy Policy| Contact

Log in with your credentials

Forgot your details?