Potrebujem UK registračný certifikát - Registration Certificate a rezidenčnú kartu - Residence Card?

Potrebujem UK registračný certifikát – Registration Certificate a rezidenčnú kartu – Residence Card vo Veľkej Británii? Je to jedna z najčastejších otázok ktoré sa ma ľudia pýtajú a preto som sa rozhodol že sa to v tomto článku pokúsim objasniť.

Čo je UK registračný certifikát (Registration Certificate) a ako ho získať 

Obyvatelia Česka a Slovenska, pokiaľ vo Veľkej Británii odpracovali nepretržite, teda súvisle aspoň 12 mesiacov, môžu v UK ako Občania Európskej Únie získať registračný certifikát. Ten potom môžu používať ako potvrdenie ich práva žiť v inej krajine Európskej Únie, včítane Veľkej Británie. Vo všeobecnosti, pred tým ako začnú vo Veľkej Británii žiť, alebo pracovať, vybavenie registračného certifikátu pre občanov Európskej Únie nieje požiadavkou, avšak registračný  certifikát sa za určitých okolností môže hodiť na potvrdenie štatútu imigranta, prípadne pri vybavovaní určitých prídavkov a služieb. Aby mal žiadateľ na registračný certifikát právo, musí vo Veľkej Británii buď pracovať, študovať a teda byť finančne sebestačný.

Ako požiadať o registračný certifikát

Vyplňte formulár EEA1, ktorý sa dá stiahnuť z webovej stránky UK Border Agency. Rovnako tento formulár môže byť použitý rodinnými príslušníkmi hlavného žiadateľa, pokiaľ sú aj oni občanmi EU, prípadne Švajčiarska a chceli by taktiež získať registračný certifikát.

S vyplneným formulárom musíte odoslať aj nasledujúce dokumenty:

  • Cestovný pas, alebo občiansky preukaz žiadateľa, prípadne žiadateľov.
  • Dokumenty potvrdzujúce že žiadateľ žije vo Veľkej Británii podľa zákonov EU. Môžu to byť dokumenty dokazujúce že žiadateľ je zamestnaný, samostatne zárobkovo činná osoba, alebo že v UK študuje.
  • Sobášny list, prípadne certifikáty o registrovanom partnerstve,  alebo rodné listy potvrdzujúce rodinnú väzbu medzi všetkými žiadateľmi. Iné dokumenty môžu byť poskytnuté tými ktorí žijú v dlhodobom vzťahu, aby preukázali že spolu naozaj žijú (napr. účty za plyn, elektrinu, vodu na ktorých sú mená oboch partnerov, výpisy z banky, alebo nájomné zmluvy).
  • Dve fotky veľkosti ako na cestovný pas pre každeho žiadateľa ktorý je zahrnutý v danej žiadosti.

 

Rezidenčná karta (Residence Card)

Rezidenčné karty sú podobné registračným certifikátom, avšak vzťahujú sa na rodinných príslušníkov občanov Európskej Únie, ktorí niesú občanmi EU, alebo Švajčiarska. Vo všeobecnosti sú platné päť rokov. Vydanie rezidenčnej karty môže byť schválené až po splnení podmienok na vydanie registračného certifikátu ich príbuzným, občanom EU, avšak členovia rodiny žiadateľa môžu byť dovtedy schopní získať pečiatku určenú pre rodinných príslušníkov potvrdzujúcu že podľa Europskych zákonov majú právo žiť vo Veľkej Británii.

Ako požiadať o rezidenčnú kartu

Pri žiadaní o rezidenčnú kartu vyplňte formulár EEA2. Taktiež musíte zaslať podobné dokumenty (dôkazy) ako pri žiadosti o registračný certifikát.

Občania Európskej Únie ktorí vo Veľkej Británii žijú už päť rokov, majú právo požiadať o permanentnú kartu rezidenta (permanent residence card).

Za určitých okolností sa permanentným rezidentom stanete aj skôr. Ak si prajete dozvedieť sa o tom viac, kliknite tu.

Zaujímavý článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Späť na NOVINKY a ČLÁNKY

©2020 Vera Keves & CO - Czech & Slovak Translation and Interpreting Services | Terms and ConditionsPrivacy Policy| Contact

Log in with your credentials

Forgot your details?